Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne
leczenie nerwic | leczenie nerwicy lękowej – poznań

Zaburzenia lękowe, nazywane niegdyś nerwicowymi, należą do najpowszechniejszych dolegliwości związanych z ludzką psychiką. Choć uważa się je za „najlżejsze”, to nerwica natręctw, której leczeniem na terenie Poznania zajmują się m.in. specjaliści z Pracowni Emocji, często skutkuje ogromnym cierpieniem pacjentów. Może ona dezorganizować życie, być powodem stałego zamartwiania się, doprowadzać do zachowań kompulsywnych i nieść ze sobą szereg innych, negatywnych konsekwencji. Profesjonalne leczenie poprzez terapię może jednak pomóc w poradzeniu sobie z objawami. Jeśli i Ty zmagasz się z natrętnymi myślami, masz wyniszczające obsesje i czujesz, że potrzebujesz pomocy – dowiedz się więcej o zaburzeniach obsesyjno- kompulsywnych.

Co to są natręctwa?

Terminem tym określa się stałe występowanie myśli i wyobrażeń na konkretny temat. Natręctwa mogą też przyjmować formę poczucia przymusu wykonywania określonej czynności. Natrętne rozmyślanie zajmuje znaczną część codzienności, powodując cierpienie, a także zaburzając funkcjonowanie w różnych obszarach życiowych, w tym zawodowym i społecznym. Co istotne – pojawiające się przy nerwicy natręctw myśli są niejako oderwane od światopoglądu danej osoby, ale i niezależne od jej woli. Próby odsunięcia ich od siebie mogą wywoływać np. zachowania agresywne, lęk i uczucie napięcia psychicznego.

Warto wiedzieć, że nerwica natręctw może przyjmować najróżniejsze formy. Dlatego dzieli się ją na kilka podtypów, w tym m.in.:

  • obsesję na punkcie czyszczenia i sprzątania,
  • konieczność zachowania symetrii, porządkowania i liczenia,
  • myśli zakazane, tabu i impulsy natrętne (nierealizowane, dotyczące występowania przeciw normom społecznym),
  • obawy przed wyrządzeniem sobie lub komuś innemu krzywdy (stąd przymus sprawdzania),
  • obsesje wątpliwości i luminacje, będące bezowocnymi (bez wniosków i podjęcia decyzji) rozważaniami nad różnymi sytuacjami.

Poza wyżej wymienionymi istnieje szereg innych zachowań kompulsywnych i obsesji związanych z codziennością. Chodzi o określone czynności (czy drzwi zostały zamknięte?), przymus pamiętania, przestrzegania przesądów itp.

Jakie są przyczyny nerwic?

Zanim rozpocznie się w Poznaniu lub w innym mieście leczenie nerwic, należy najpierw zidentyfikować ich przyczyny. Składają się na nie najczęściej różne czynniki, w tym m.in. genetyczne i środowiskowe. Zaburzenia te mogą pojawiać się u osób, u których w rodzinie występowały podobne dolegliwości. Przypadłość ta może również wystąpić w wyniku traumatycznej sytuacji, np. śmierci bliskiej osoby. Ponadto wskazuje się, że niewłaściwe poziomy określonych neuroprzekaźników, w tym serotoniny i noradrenaliny niekiedy skutkują podobnymi objawami. Niekiedy zmagają się z nimi również osoby samotne lub będące w złej sytuacji materialnej.

Kiedy udać się na leczenie nerwicy?

Nieleczone zaburzenia psychiczne z czasem mogą stawać się coraz bardziej dotkliwe. Nerwica natręctw to powszechna dolegliwość, na którą według niektórych źródeł choruje od 2 do 3% populacji. Nieraz zdarza się, że po czasie przechodzi ona sama. Jednak nie zawsze tak jest. Tracisz kontrolę nad swoimi zachowaniami i wręcz obsesyjnie musisz wykonywać konkretne czynności? To znak, że należy zająć się tym problemem.

Masz dość nieustannego rozmyślania, czy zamknąłeś drzwi i okna? Dalej walczysz z uporczywymi myślami? Nie czujesz się komfortowo, kiedy z nieznanego Ci powodu musisz w kółko wykonywać te same czynności? Leczenie nerwicy może być jednym ze sposobów na wyjście z tej trudnej sytuacji.

Dłuższe zwlekanie z rozwiązaniem problemu może spowodować jego pogłębienie się, co wydłuży i utrudni proces leczenia. Co więcej, taka choroba negatywnie odbija się na Twojej psychice i relacjach z bliskimi. Nerwica natręctw to również częsta przyczyna problemów w życiu prywatnym i zawodowym. Osoby nią dotknięte są bardziej narażone na stany lękowe, a nawet depresję.

Jak wygląda proces leczenia nerwicy natręctw?

W przypadku nerwicy natręctw stosuje się dwie metody leczenia. Satysfakcjonujące rezultaty daje psychoterapia, pozwalająca często uwolnić się od tych problemów. Niekiedy jednak konieczna bywa farmakoterapia, wspierająca proces zdrowienia. Wraz z postępowaniem terapii jednak istnieje szansa na odstawienie leków.

Leczenie nerwicy natręctw Poznań

W gabinecie terapeuty leczenie nerwicy natręctw zaczyna się od sformułowania diagnozy i nawiązania relacji terapeutycznej. Praca ta często bywa trudna, gdyż osoba z zaburzeniami musi zgłębić swoje życie psychiczne, a być może – zmierzyć się także z jakimiś wewnętrznymi konfliktami. Dzięki wspólnie prowadzonym analizom cierpiący łatwiej zdaje sobie sprawę z przyczyn problemów, a proces leczenia pozwala oderwać się od nerwicy natręctw i związanych z nimi objawów. Dlatego – czy to w Poznaniu, czy gdziekolwiek indziej, warto podjąć ten wysiłek i zgłosić się na terapię.

Leczenie nerwicy natręctw Poznań