Terapia poznawczo-behawioralna Poznań
Psychoterapia
Pracownia emocji nastawiona jest na prowadzenie psychoterapii, która stanowi zespół metod leczenia rozmaitych zaburzeń i problemów natury psychicznej, w oparciu o bezpośredni kontakt specjalisty z pacjentem. Pacjent korzystający z psychoterapii wcale nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego, chęć zwiększenia motywacji do działania, pewności siebie czy usprawnienia komunikacji z innymi ludźmi. W zależności od problemu dobierany jest odpowiedni rodzaj i czas trwania terapii.
Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Terapia poznawczo-behawioralna to metoda psychoterapii o udowodnionej naukowo skuteczności w leczeniu wielu problemów i zaburzeń emocjonalnych. Założeniem terapii jest koncentracja na tym co dzieje się tu i teraz, jednocześnie sięgając do przeszłych doświadczeń, które mogą pomóc w zrozumieniu bieżącego funkcjonowania pacjenta. Terapia opiera się na założeniu, że to, w jaki sposób postrzegamy sytuację, jakie nadajemy tej sytuacji znaczenie, wpływa na odczuwane przez nas emocje. Terapia to rodzaj rozmowy o tym jak postrzegasz świat, siebie oraz innych i jak to spostrzeganie wpływa na twoje funkcjonowanie i samopoczucie. W trakcie terapii uczysz się jak rozwijać umiejętności potrzebne do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Cechy i założenia terapii poznawczo-behawioralnej
Wśród najważniejszych atrybutów psychoterapii poznawczo-behawioralnej należy wskazać:
- silny związek terapeutyczny,
- zrozumienie zależności pomiędzy emocjami, myślami, zachowaniem, otoczeniem i reakcjami organizmu,
- współpracę i aktywne uczestnictwo w procesie terapeutycznym jednostek i par,
- zorientowanie celowościowe i skoncentrowanie się psychoterapii na danym problemie (np. rozwiązaniu problemów emocjonalnych),
- edukacyjny charakter – terapia behawioralna uczy osoby (pary), w jaki sposób mogą być swoim własnym terapeutą,
Terapia poznawcza wykorzystuje wiele technik, mających za zadanie zmianę wzorców zachowań, emocji i myślenia przez osobę, u której zdiagnozowano depresję czy zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.
Techniki terapii poznawczo-behawioralnej
W pracy z pacjentami wykorzystywane są techniki terapii poznawczo-behawioralnej, których skuteczność została pozytywnie zweryfikowana w wielu badaniach empirycznych. W psychoterapii osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi oraz terapii par i małżeństw – w zależności od rodzaju problemów emocjonalnych i psychicznych – stosuje się m.in.:
- dialog sokratejski – który poprzez umiejętne zadawanie pacjentowi pytań umożliwia postawienie diagnozy,
- skalowanie – ta metoda wykorzystuje technikę opisową, rysunkową i tabelaryczną; na ich podstawie oceniana jest skala problemu,
- restrukturyzację poznawczą – pomaga zrozumieć pacjentowi jego obawy, zmienić negatywne i nieracjonalne myślenie, redukując w ten sposób podłoże jego lęków w konkretnej sytuacji.
W czym jest skuteczna psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Wyniki opublikowanych badań wskazują na skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej zastosowanej w leczeniu osób z następującymi problemami emocjonalnymi i zaburzeniami psychicznymi:
Zaburzenia psychiczne występujące u osób dorosłych:
- Zaburzenia nastroju: depresja (w tym: depresja w podeszłym wieku, depresja sezonowa, zapobieganie nawrotom w nawracających zaburzeniach depresyjnych), zaburzenia afektywne dwubiegunowe (w połączeniu z farmakoterapią),
- Zaburzenia lękowe: zaburzenia lękowe uogólnione, napady paniki, agorafobia, lęk społeczny/fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD), fobie proste,
- Zaburzenia pod postacią somatyczną: zaburzenia somatyzacyjne, dysmorfofobia,
- Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, zaburzone objadanie się,
- Zaburzenia osobowości: osobowość z pogranicza,
- Zaburzenia snu,
- Zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych (opiatów, kokainy, nikotyny, benzodiazepin),
- Patologiczny hazard,
- Zaburzenia seksualne (także w terapii osób dokonujących przestępstw na tle seksualnym),
- Schizofrenia (w połączeniu z farmakoterapią),
- Złość, konflikty małżeńskie,
- Zaburzenia somatyczne: przewlekłe zespoły bólowe (w tym ból pleców, ból idiopatyczny, ból w klatce piersiowej niezwiązany z chorobą niedokrwienną serca), zespół jelita drażliwego otyłość, astma z napadami paniki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia.
Zaburzenia psychiczne występujące u dzieci i młodzieży:
- Zaburzenia nastroju: depresja,
- Zaburzenia lękowe: lęk separacyjny, zaburzenia lękowe uogólnione, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD),
- Zaburzenia pod postacią somatyczną: zaburzenia somatyzacyjne,
- Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia,
- Zachowania opozycyjno-buntownicze,
- ADHD.
Źródło: Agnieszka Popiel, Ewa Pragłowska, Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Od czego zaczyna się terapia?
Więcej
Współpraca w terapii poznawczo-behawioralnej
Więcej
Terapia schematów
Więcej
Dzięki terapii schematów pacjenci uczą się dostrzegać własne problemy i ich źródło. Terapeuta jest sojusznikiem pacjenta w jego walce ze schematami i stosuje strategie wspierające w zmianie. Kiedy pacjent powtarza dysfunkcyjne wzorce oparte na swoich schematach, terapeuta empatycznie konfrontuje go z powodami, dla których klient powinien je zmienić. Terapia skupia się również na zaspokojeniu częściowo tych potrzeb pacjentów, które nie zostały zaspokojone w dzieciństwie. Do wyróżnionych nieadaptacyjnych schematów należą: Opuszczenie / Niestabilność więzi, Nieufność / Skrzywdzenie, Deprywacja emocjonalna, Wadliwość / Wstyd, Izolacja społeczna, Zależność / Niekompetencja, Podatność na zranienie, Uwikłanie emocjonalne, Porażka, Roszczeniowość, Niedostateczna samokontrola, Podporządkowanie się, Samopoświęcenie, Poszukiwanie akceptacji i uznania, Negatywizm, Zahamowanie emocjonalne, Nadmierne wymagania. Terapeuta identyfikuje które z nieadaptacyjnych schematów występują u pacjenta.
Czas terapii poznawczo-behawioralnej
Więcej
Terapia Akceptacji i Zaangażowania
Więcej
W praktycznej formie tej terapii terapeuta w gabinecie nie będzie kładł największego nacisku na to, jakie myśli, emocje i wrażenia ma dana osoba, gdyż każdy z nas jest w stanie martwić się, porównywać, przewidywać, wspominać i czuć pełen zakres emocji. ACT podkreśla, że to naturalne, ludzkie doświadczenia. Największy nacisk położony jest natomiast na to, jaka jest relacja tej osoby z tym, co ona przeżywa. Czyli jaki ma stosunek do tego co się z nią dzieje w danej sytuacji. Głównym celem terapii ACT jest zwiększenie u pacjenta tzw. elastyczności psychologicznej – jest ona miarą zdolności radzenia sobie psychiki człowieka wtedy, gdy styka się on z jakimiś przykrymi dla niego wydarzeniami w życiu. Osoba, która ma rozwiniętą elastyczność psychologiczną, jest w stanie funkcjonować tu i teraz, niezależnie od tego, z jakimi emocjami w danej chwili się styka.
Terapia jest skupiona na problemie i zorientowana na cel
Więcej
Kontakt
Zadaj pytanie / Skontaktuj się w celu umówienia wizyty
Zapraszamy również do kontaktu przez SMS, mail lub Skype
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Gabinety 307, 311, 313, III piętro. W budynku jest dostępna winda