Leczenie fobii Poznań

W zakresie usług świadczonych w gabinecie psychoterapii w Poznaniu znajduje się leczenie fobii. Boisz się otwartych przestrzeni lub ciasnych, małych pomieszczeń? Paraliżuje Cię burza, pająk i duża wysokość? Psycholog psychoterapeuta ze specjalnością kliniczną i z wieloletnią praktyką w pracy z osobami przejawiającymi zaburzenia lękowe pomoże przezwyciężyć Twoje lęki, obawy i fobie. Dowiedz się, na czym polega pierwsza konsultacja psychologiczna i czego może dotyczyć każda kolejna.

Fobia – istota i znaczenie problemu

Istotą fobii społecznej lub innej jest występowanie lęku przed sytuacją, zjawiskiem lub przedmiotem, które dana osoba ocenia jako niebezpieczne. Już sama myśl o możliwości zaistnienia takiego zagrożenia wywołuje strach i panikę. W rezultacie to zaburzenie utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Bez profesjonalnego leczenia trudno się tego problemu pozbyć.

Stany lękowe stanowią jedne z podstawowych problemów psychologicznych. Z badań przeprowadzonych przez European College of Neuropsychopharmacology we współpracy z European Brain Council wynika, iż 38% mieszkańców UE cierpi na dysfunkcje zdrowia psychicznego, w tym 14% ma różnego rodzaju lęki. W Polsce raport EZOP wykazał, że do najczęstszych zaburzeń nerwicowych należą fobie specyficzne (4,3%) i społeczne (1,8%).

Takie dolegliwości w dłuższej perspektywie potrafią odcisnąć piętno na zdrowiu psychicznym człowieka. Niektóre fobie odbiją się na życiu prywatnym, niektóre na zawodowym, a jeszcze inne mogą być przyczyną stanów lękowych lub depresji. Dlatego podjęcie odpowiedniego leczenia może być tak istotne.

Jakie rodzaje fobii leczymy?

W Pracowni emocji psychoterapia obejmuje różnego rodzaju fobie, zarówno specyficzne – uwarunkowane znalezieniem się osoby w pobliżu konkretnego przedmiotu, zwierzęcia czy zjawiska przyrodniczego, jak i społeczne – które dotyczą kontaktów interpersonalnych. W poniższej tabeli zaprezentowano najważniejsze zaburzenia lękowe, których leczenia podejmuje się Pracownia emocji.

Fobie – leczenie wybranych rodzajów lęku

 

Rodzaj fobii Lęk przed:
akrofobia wysokością
agorafobia otwartymi przestrzeniami
klaustrofobia zamkniętym, małym i ciasnym pomieszczeniem
arachnofobia pająkami
mizofobia brudem i zanieczyszczeniem
aichmofobia igłą, zastrzykiem, szczepieniem, pobraniem krwi
brontofobia piorunami, burzą
nyktofobia ciemnością
fagofobia zadławieniem się
społeczna kontaktami międzyludzkimi, tłumem

Każdy przejaw lęku wymaga określonej metody leczenia. W zależności od sytuacji może to być psychoterapia lub stosowanie środków farmakologicznych.

Jakie są objawy fobii społecznej lub innej?

Jeśli chodzi o tego rodzaju zaburzenia lękowe, to mogą im towarzyszyć m.in. następujące objawy:
• uczucie zimnego potu na dłoniach i plecach,
• oblewanie się rumieńcem,
• drżenie rąk i głosu,
• uczucie suchości w ustach,
• przyspieszona praca serca,
• trudności w wysławianiu się,
• mdłości i wymioty,
• dolegliwości żołądkowe.

Aby prawidłowo zdiagnozować fobie społeczne, muszą pojawić się symptomy psychologiczne, behawioralne lub autonomiczne, które są pierwotnym przejawem lęku, a nie wtórnym w stosunku do innych objawów, takich jak urojenia czy myśli natrętne. Ponadto wszelkie obawy powinny ograniczać się do konkretnych sytuacji np. społecznych, a ich unikanie przez pacjenta jest cechą dominującą.

Dlaczego ludzie mają fobie?

Zrozumienie przyczyn fobii często ułatwia ich późniejsze leczenie. Dlaczego więc niektórzy boją się danych rzeczy, zjawisk lub sytuacji, które dla innych wydają się zupełnie normalne? Jednym z powodów jest genetyka. Badania potwierdzają, że osoby, które mają bliskich krewnych cierpiące na tego typu dolegliwości, same są na nie bardziej podatne. Gdzie jednak jest źródło tego problemu? Mogą nim być traumatyczne doświadczenia z przeszłości. Traumy związane z określonymi bodźcami mogą prowadzić do rozwoju fobii. Żyjesz w ciągłym stresie lub lęku? Długotrwałe, silne, negatywne emocje również sprzyjają tego typu dolegliwościom. Kolejnymi przyczynami są:

• choroby neurologiczne,

• środowisko,

• wpływ kulturowy.

Specjalistyczne leczenie w pierwszej kolejności opiera się na zrozumieniu problemu, a dopiero później próbie jego rozwiązania.

Pierwsza i kolejne konsultacje psychiatryczne

Wizyta w Pracowni Emocji w centrum Poznania jest zazwyczaj naturalnym następstwem zaburzeń lękowych, z którymi dana osoba nie potrafi sobie sama poradzić. Pierwsza konsultacja psychologiczna to przede wszystkim rozmowa, która ma na celu jak najlepsze poznanie pacjenta przez specjalistę. Z reguły trwa ona dłużej, aby psycholog miał dość czasu, by móc porozmawiać o Tobie i fobii społecznej lub innej, z którą masz problemy. Dzięki temu, że pozna Twoją historię, z czasem wizyty mogą stać się odpowiednio krótsze. Z kolei każda kolejna konsultacja będzie polegała na kontroli i monitorowaniu postępów leczenia, by wiedzieć, czy zastosowana terapia przynosi poprawę i czego ona dotyczy.

Na czym polega leczenie fobii społecznych i innych zaburzeń lękowych?

W takim przypadkach zdiagnozowanych problemów, takich jak na przykład fobia społeczna, za podstawową formę leczenia uznaje się psychoterapię, a przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną. Konsultacja ma na celu nauczenie pacjenta prawidłowego reagowania w sytuacjach międzyludzkich lub związanych z innymi zaburzeniami lękowymi. Praca terapeuty polega na tym, aby u danej osoby zmodyfikować negatywne schematy myślowe dotyczące np. sytuacji i relacji z innymi ludźmi.

Ponadto leczenie fobii społecznej może być dodatkowo wsparte farmakoterapią, a zazwyczaj podaje się wtedy leki stosowane m.in. w depresji. Niektóre z nich mogą mieć działanie uspokajające, przeciwlękowe i obniżające napięcie. Po ustąpieniu objawów można zmniejszyć częstotliwość zażywania środków farmakologicznych, a następnie je całkowicie odstawić.

Paraliżują Cię przemowy publiczne albo nie potrafisz odnaleźć się w relacjach międzyludzkich? A może panicznie boisz się pająków, małych, zamkniętych przestrzeni lub latania samolotem? Jeżeli występują u Ciebie wyżej opisane lub inne lęki – zapraszamy do kontaktu z psychologiem, który zaproponuje odpowiednią formę leczenia.

leczenie fobii poznań