Leczenie fobii Poznań

W zakresie usług świadczonych w gabinecie psychoterapii w Poznaniu znajduje się leczenie fobii. Boisz się otwartych przestrzeni lub ciasnych, małych pomieszczeń? Paraliżuje Cię burza, pająk i duża wysokość? Psycholog psychoterapeuta ze specjalnością kliniczną i z wieloletnią praktyką w pracy z osobami przejawiającymi zaburzenia lękowe pomoże przezwyciężyć Twoje lęki, obawy i fobie.

Fobia – istota i znaczenie problemu

Istotą fobii jest występowanie lęku przed sytuacją, zjawiskiem lub przedmiotem, które dana osoba ocenia jako niebezpieczne. Już sama myśl o możliwości zaistnienia takiego zagrożenia wywołuje strach i panikę. W rezultacie to zaburzenie utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Stany lękowe stanowią jedne z podstawowych problemów psychologicznych. Z badań przeprowadzonych przez European College of Neuropsychopharmacology we współpracy z European Brain Council wynika, iż 38% mieszkańców UE cierpi na dysfunkcje zdrowia psychicznego, w tym 14% ma różnego rodzaju lęki. W Polsce raport EZOP wykazał, że do najczęstszych zaburzeń nerwicowych należą fobie specyficzne (4,3%) i społeczne (1,8%).

Jakie rodzaje fobii leczymy?

W Pracowni emocji psychoterapia obejmuje różnego rodzaju fobie, zarówno specyficzne – uwarunkowane znalezieniem się osoby w pobliżu konkretnego przedmiotu, zwierzęcia czy zjawiska przyrodniczego, jak i społeczne – które dotyczą kontaktów interpersonalnych. W poniższej tabeli zaprezentowano najważniejsze zaburzenia lękowe, których leczenia podejmuje się Pracownia emocji.

Leczenie fobii w Pracowni emocji – wybrane rodzaje lęków

Rodzaj fobii Lęk przed:
akrofobia wysokością
agorafobia otwartymi przestrzeniami
klaustrofobia zamkniętym, małym i ciasnym pomieszczeniem
arachnofobia pająkami
mizofobia brudem i zanieczyszczeniem
aichmofobia igłą, zastrzykiem, szczepieniem, pobraniem krwi
brontofobia piorunami, burzą
nyktofobia ciemnością
fagofobia zadławieniem się
społeczna kontaktami międzyludzkimi, tłumem

Każdy przejaw lęku wymaga określonej metody leczenia fobii. Jeżeli występują u Ciebie wyżej opisane lęki – zapraszamy do kontaktu z psychologiem, który zaproponuje odpowiednią formę psychoterapii.